Warsztaty Haftu Pałuckiego w bibliotece w Osieku nad Notecią

Opublikowano Październik 22, 2015

7. października odbyło się pierwsze spotkanie z haftem pałuckim w ramach projektu „Igłą i pędzlem malowane” prowadzonego przez stowarzyszenie Menos.

047

Uczestniczki warsztatów zapoznały się ze specyfiką haftu pałuckiego – charakterystyczne jest wykonywanie wzoru białą nicią na białym płótnie lub nicią czarną na czerwonym podłożu. Ten rodzaj haftu powiązany jest z pałuckim, kobiecym strojem ludowym – zdobi fartuchy, halki, kryzy i czepki.

044

Wzory są roślinne – kwiaty, gałązki, liście, prowadzone płynną, miękką, często symetryczną linią. Kolejną cechą wyróżniającą haft pałucki jest jego wypukłość, którą uzyskuje się poprzez naszywanie nici na tzw. „okrętkę”.

050

054

Prowadząca zajęcia przedstawiła zebranym wykonane przez siebie prace – strój pałucki, serwety. Po części teoretycznej uczestniczki warsztatów komponowały wzór, przenosiły go na materiał i wyszywały. Wszystkie etapy tworzenia haftu konsultowały na bieżąco z prowadzącą.

055

Czas spędzony na wyszywaniu, panie wykorzystały do rozmów o swoich zainteresowaniach, doświadczeniach z rękodziełem, pomysłem na zastosowanie haftu pałuckiego do ozdabiania bieżników, poduszek i bielizny pościelowej.

Uczestniczki warsztatów zgłosiły potrzebę zorganizowania dodatkowego spotkania, które odbyło się w dniu 21 października.

056

Cykl warsztatów „Igłą i pędzlem malowane” uzyskał dofinansowanie z budżetu Gminy Wyrzysk w otwartym konkursie ofert. Współpartnerem stowarzyszenia Menos, jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku, który udostępnia pomieszczenia biblioteki w Osieku nad Notecią dla przeprowadzenia warsztatów.